Sprawozdanie
z uroczystości Inauguracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzgowie

W dniu 11 lutego 2012r. w budynku Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Rzgowie odbyła się I Inauguracja Działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzgowie.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:
1. Pani Ewa Biernacka, przewodnicząca Rady Gminy w Rzgowie.
2. Pan Andrzej Grzeszczak, Wójt Gminy Rzgów
3. Pan Henryk Janasek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie
4. Pan dr Jerzy Łojko, pracownik naukowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie
5. Delegacje Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Konina z prezes Urszulą Adamską, ze Słupcy z prezesem Bronisławem Kawą
6. Pan Stanisław Górka, dyrektor Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Rzgowie
7. Pani Izabela Gorzelańczyk, redaktor Przeglądu Konińskiego.
W części oficjalnej głos zabrał prezes UTW w Rzgowie, pan Andrzej Krakowski. Przedstawił cele i zadania UTW. Podziękował Przewodniczącej Rady Gminy w Rzgowie, pani Ewie Biernackiej, Wójtowi Gminy Rzgów, panu Andrzejowi Grzeszczakowi, za dobre słowo, za pomoc i wsparcie. Podziękował wszystkim, którzy pomagali i przyczynili się do powstania UTW w Rzgowie, a w szczególności:
- panu Ireneuszowi Mateckiemu,
- pani Krystynie Karmowskiej,
- panu Stanisławowi Górce,
- pani Dorocie Eltman.
Głos zabrali także zaproszeni goście:
- pan Andrzej Grzeszczak, Wójt Gminy Rzgów, złożył gratulacje, obiecał pomoc i wsparcie,
- pan Henryk Janasek, dyrektor MBP w Koninie, złożył gratulacje, obiecał darmowe wykłady,
- pani Urszula Adamska, prezes KUTW, złożyła gratulacje, zapewniła o współpracy,
- pan Bronisław Kawa, prezes SUTW, złożył gratulacje, zapewnił o współpracy,
- pani Dorota Eltman, dyrektor GBP w Rzgowie, mówiła o celach, zadaniach biblioteki, UTW, zapewniła o pomocy i współpracy. Głos również zabrał wiceprezes UTW w Rzgowie Pan Ireneusz Matecki. Mówił o celach, zadaniach, formach pracy naszego Uniwersytetu.
Następnie odbyła się ceremonia wręczenia legitymacji członkowskich. Legitymacje odebrało 31 słuchaczy z rąk:
- pani Ewy Biernackiej, przewodniczącej RG w Rzgowie,
- pana Andrzeja Grzeszczaka, Wójta Gminy Rzgów,
- pana Henryka Janaska, dyrektora MBP w Koninie.
Kulminacyjnym momentem tego aktu było wspólne odśpiewanie utworu „Gaudeamus Igitur” przy dźwiękach nagrania z płyty.
Po wręczeniu legitymacji wykład na temat „Dziedzictwo gminy Rzgów na tle powiatu konińskiego” wygłosił dr Jerzy Łojko. Mówił o historii i znaczeniu Rzgowa, Sławska, miejscowości gminy Rzgów, ich dorobku, na tle powiatu konińskiego, wielkopolski.
Młodzież Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Rzgowie, pod opieką pani Katarzyny Grabki, pani Ewy Szczepaniak, zaprezentowała część artystyczną, przygotowaną specjalnie na tą uroczystość.
Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra OSP w Rzgowie, pod opieką pana Mirosława Paczesnego.
Miłym akcentem była także część towarzyska. Przy herbacie, kawie, cieście, zaproszeni goście, słuchacze, młodzież, prowadzili rozmowy i wymianę doświadczeń.
Uzgodniono, że Zarząd UTW w Rzgowie ustali terminarz i rodzaj zajęć. Planuje się, że pierwsze zajęcia rozpoczną się po feriach zimowych, na początku marca. Na tym uroczystość się zakończyła.

Za Zarząd
Andrzej Krakowski