Urbanowska

W dniu 15.05.2019 r. w Domu Kultury w Kowalewku obchodziliśmy uroczystość z okazji 170. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci pisarki Zofii Urbanowskiej.

Zofia Urbanowska (ur. 15 maja 1849 r. w Kowalewku, zm. 1 stycznia 1939 r. w Koninie) – polska publicystka i pisarka, autorka powieści „Księżniczka”, „Gucio zaczarowany” i „Róża bez kolców”. Na wstępie uroczystości wszystkich zebranych powitał Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę Domu Kultury.

W następnej części uroczystości głos zabrała Pani Barbara Kosmowska - pisarka, poetka, bardzo blisko związana z twórczością Urbanowskiej. Na podstawie powieści „Księżniczka” pisała pracę magisterską, a następnie obroniła pracę doktorską, zatytułowaną „Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej".
"Wokół twórczości Zofii Urbanowskiej" - to temat refleksji, którą podzieliła się z zebranymi Pani Kosmowska. Jak co roku tej uroczystości towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursów literackich na recenzję oraz opowiadanie inspirowane twórczością Zofii Urbanowskiej, a także konkursu na spot reklamowy popularyzujący wiedzę o Zofii Urbanowskiej i jej twórczości, których organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie.

Do oceny prac powołano komisję w składzie:

p.Małgorzata Hofmann- przewodnicząca komisji, kierownik Filii „Jedenastka” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, menager kultury

p.Aleksandra Baumgart- instruktor sekcji metodyczno-instrukcyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie

p.Barbara Wiatrowska- nauczyciel-polonista II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie

W konkursie literackim na opowiadanie i recenzję

I miejsce zajęła:

Anna Perczyńska-S.P. Sławsk

Wyróżnienia otrzymały :

Bianka Szewczyk- S.P. Rzgów

Anna Michalak-S.P. Osiecza

W konkursie na spot reklamowy wyróżnienie otrzymała:

Patrycja Chęcińska- S.P. Sławsk

    Podczas uroczystości zwyciężczyni konkursu Ania Perczyńska odczytała swoją pracę (do pobrania). Zaprezentowano również wyróżniony film Patrycji Chęcińskiej.


 

    W podziękowaniu za zaproszenie do Kowalewka Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie otrzymała powieść Zofii Urbanowskiej z 1908 r. ,,Gucio zaczarowany", podarowany przez Starostwo Powiatowe w Koninie, a od przedstawicieli Miasta Konina oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie Gmina Rzgów otrzymała powieść konińskiej pisarki Janiny Wenedy pt. ,,Zofia Kamila. Vie romance".

    Uroczystość zakończona została pokazem filmu animowanego opowiadającego o przygodach tytułowego Gucia z powieści ,,Gucio zaczarowany".