Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Takie wspólne wyzwanie powzięła międzypokoleniowa grupa z gminy Rzgów w ramach trwających warsztatów tanecznych realizowanego projektu pn. „Międzypokoleniowo z kulturą na wesoło”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Godność, płynność, elegancja, tryumfalny blask a przy tym pewna, jakby przytłumiona wytwornością, dynamika – są cechami charakterystycznymi poloneza, który od połowy XVII wieku zyskał rangę i miano tańca narodowego, stając się jednocześnie synonimem polskości.

1    Dnia 12 października 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie z inicjatywy dyrektor Doroty Eltman odbyło się spotkanie autorskie z pisarką literatury dziecięcej Panią Agnieszką Frączek. Spotkanie zorganizowano w ramach akcji „Z książką na walizkach- Na końcu języka” organizowanej z okazji III Wielkopolskich spotkań Pisarzy w Młodymi Czytelnikami”, których organizatorami byli : Wydawnictwo Literatura, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku. Wzięło w nim udział około 60 dzieci ze Szkoły Podstawowejw Rzgowie, Osieczy oraz Grabienic.

„Agnieszka Frączek mieszka w Warszawie, wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest germanistką i leksykografem, a przede wszystkim autorką książek dla najmłodszych. Właśnie w książkach dla dzieci popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie i kulturze słowa. Rozprawia się w nich również z błędami językowymi. Jest także autorką serii wierszy logopedycznych. Za swoją twórczość otrzymała Nagrodę Edukacja 2008, a także wyróżnienie Duży Dong, przyznawane przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrodę im. Marii Weryho- Radziwiłowicz”.

„MAŁA KSIĄŻKA-WIELKI CZŁOWIEK"

Narodowe Czytanie „Przedwiośnie"

Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie już po raz siódmy uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.W tym roku było to spotkanie wyjątkowe ponieważ przypadające w roku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 15 gdzie przybyła grupa uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie czytała fragmenty powieści „Przedwiośnie" , które rozbrzmiewały z głośników dając przechodniom możliwość ich wysłuchania.