„Jubileusz 70-lecia biblioteki ma charakter niezwykły i historyczny. Łączy w sobie kartę zapisaną wydarzeniami minionych 70-leciu lat życia biblioteki z teraźniejszością. To także chwila zadumy, refleksji i wspomnień. W takim dniu uzmysławiamy sobie jak szybko płynie czas.”

W miniony piątek 07.06.2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie świętowała Jubileusz 70-lecia istnienia książnicy. Jedni pomyślą, że te 70 lat to dla biblioteki mało inni, że całkiem sporo. Mając na uwadze intensywność i wielość wszelkich bibliotecznych poczynań doszliśmy do wniosku, że to jednak kawał czasu, z którego dzisiaj możemy być dumni.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz- Wójt Gminy Rzgów Pan Grzegorz Matuszak, Przewodniczący Rady Gminy Rzgów Pan Roman Jakubowicz, Radna Powiatu Konińskiego, Przewodnicząca Komisji Oświaty,Kultury, Sportu i Turystyki - p.Żanetta Matlewska, obecni i byli pracownicy Urzędu Gminy w Rzgowie, dyrektorzy placówek oświatowych, obecni i emerytowani pracownicy Biblioteki Publicznej oraz bibliotek szkolnych , Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie -Pani Małgorzata Hofmann kierownik Filii „Jedenastka” w Koninie, Dyrektor Ludowego Banku Spółdzielczego w Rzgowie Pan Dawid Majdecki, Prezes UTW Pani Anna Sadłowska wraz z zarządem , przyjaciele biblioteki. Spotkanie to było doskonałą okazją do zaprezentowania historii Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie oraz obecnej działalności, którą przybliżyła zebranym prowadząca uroczystość dyrektor - Dorota Eltman.

spotkania

W ramach Tygodnia Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie odbyły się lekcje biblioteczne. Na spotkanie przybyły licznie przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie grupy Zajączki, Wiewiórki oraz Pajacyki wraz z wychowawcami.

W ramach projektu „Wokół książki” spotkania młodych czytelników z pisarzami organizowanego we współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku oraz Wydawnictwa Literatura mieliśmy przyjemność gościć w rzgowskiej książnicy dwie znane i cenione autorki książek dla dzieci i młodzieży.

spotkanie

W dniu 28 marca br. w GBP w Rzgowie mieliśmy przyjemność gościć na spotkaniu autorskim Panią Wiolettę Piasecką - autorkę ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych oraz wielu słuchowisk radiowych. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Sławsku oraz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Grabienicach wraz z wychowawcami.

Pisarka opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach . Dwie z przedstawionych pozycji nawiązywały do setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szczególnie najnowsza książka pt.: „Ignaś. Opowieści patriotyczne”, opowiadająca o chłopcu (Ignacym Janie Paderewskim), który marzył o tym, by zostać wielkim człowiekiem i chciał zrobić coś dobrego dla Polski.