Na zaproszenie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie naszą gminę w ostatnich dniach odwiedziło dwoje wspaniałych i znanych autorów literatury dziecięcej i młodzieżowej- Zofia Stanecka oraz Paweł Beręsewicz.

Czy to co jest modne jest zawsze piękne ?-

pogawędki z Pawłem Beręsewiczem podczas spotkania

w Szkole Podstawowej w Rzgowie.

Pierwsze spotkanie odbyło się 18 września 2020 r. podczas, którego gościliśmy p. Pawła Beręsewicza autora licznych powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, tłumacza oraz laureata wielu nagród literackich. Wzięli w nim udział uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Rzgowie. Autor na początku spotkania opowiedział dzieciom czym zajmował się wcześniej zanim został pisarzem. Wbrew pierwszemu wrażeniu wiążącemu się ze wzrostem naszego gościa, nie był koszykarzem a „najstraszniejszym” i najbardziej wymagającym nauczycielem języka angielskiego w warszawskim liceum. Pan Paweł z łatwością nawiązał kontakt z dziećmi przepytując ich ze znajomości tego języka.

logo ksiazki

Bezpłatna Wyprawka Czytelnicza.
Kampania „Mała książka – wielki
człowiek” w Gminnej Bibliotece
Publicznej w Rzgowie
oraz Filii w Sławsku.

Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka.

Warto zatem udać się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie oraz Filii w Sławsku, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym rocznik 2014-2017 czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece. W tym roku do projektu zgłosiło się 5861 bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o ponad 700 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 75% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Pełna lista zakwalifikowanych bibliotek oraz szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony projektu znajdą się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.

Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków!

Logo Narodowe Czytanie 2020 r.

Za nami dziewiąta już edycja Narodowego Czytania pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku mogliśmy usłyszeć fragmenty lektury „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Balladyna – tytuł dramatu w pięciu aktach, napisanej przez Juliusza Słowackiego w Genewie w 1834 roku, a wydanej w Paryżu w roku 1839 (w epoce romantyzmu). Autor poświęcił swój utwór Zygmuntowi Krasińskiemu, „autorowi Irydiona”. Balladyna to również imię głównej bohaterki wspomnianego utworu. Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem też imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

Z uwagi na istniejącą sytuację epidemiologiczną tegoroczna akcja miała nietypowy charakter. Postanowiliśmy fragmenty dramatu czytane przez zaproszonych gości uwiecznić w formie krótkiego filmiku.

W role książkowych bohaterów wcielili się :

Balladyna- Monika Łukasiewicz Radna Gminy Rzgów ze Sławska

Alina-Agnieszka Duszyńska Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Osieczy

Skierka- Alicja Drop Kierownik Biblioteki Filii w Sławsku

Wdowa- Daniela Kucharczyk, Kirkor- Mirosław Rek Przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzgowie