– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?- Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

Alan Alexander Milne

walentynki14 lutego to dzień Walentego, zwany także Dniem Zakochanych to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy. Z tej właśnie okazji w piątkowe popołudnie 15-stego lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie odbył się wieczorek poetycki. Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie zaprezentowała montaż słowno – muzyczny związany z tym dniem.

Na spotkanie bardzo licznie przybyli członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzgowie oraz w-ce dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza - p. Stanisław Górka. Uczestnicy spotkania mieli przyjemność wysłuchania pięknych, romantycznych wierszy i piosenek o tematyce walentynkowej. Momentami zauważalne było głębokie wzruszenie naszych widzów.

lania podrywaniaLania podrywania- czyli jeden dzień
z gwarą poznańską

„….rozdziawione papy szczunów, meli, bakalarzy i wuchta chichrania….”

Z okazji zbliżających się Walentynek oraz Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w dniu 07.02.2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie odbyły się dwa spotkania z Waldemarem Wierzbą- polonistą, regionalistą, gawędziarzem i autorem słowników gwary poznańskiej oraz licznych publikacji pisanych gwarą.

PTTKOddział PTTK w Koninie realizuje od 1998 roku projekt cyklu spacerów rekreacyjnych tropami dziedzictwa narodowego.

Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski ogłosił rok 2019 Konińskim Rokiem Zofii Urbanowskiej. W tym roku obchodzić będziemy 170. rocznicę urodzin naszej pisarki Zofii Urbanowskiej i 80. rocznicę jej śmierci.

Z tej okazji 02.02.2019 r. grupa uczestników odwiedziła Izbę Pamięci Zofii Urbanowskiej w Kowalewku. Grupę turystów przyjęła i oprowadziła Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie p. Dorota Eltman.

Bibliotekarz GBP w Rzgowie

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie Pani Dorota Eltman ma przyjemność poinformować, iż do Gminnej Biblioteki wpłynęło pismo z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej- Andrzeja Dudy zawierające podziękowania dla wszystkich uczestników Narodowego Czytania 2018.

Do podziękowań załączono okolicznościowy, przepięknie wydany egzemplarz książki „Przedwiośnie”.

Wszystkich zainteresowanych chcących obejrzeć i zapoznać się z lekturą Stefana Żeromskiego zapraszam do biblioteki.