Cyberbezpieczeństwo - logo 1

 

 

Senior bezpieczny w sieci

 

 

    Cyberbezpieczeństwo – to kolejny temat z serii wykładów w ramach projektu i współpracy Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie z Gminną Biblioteka Publiczną w Rzgowie.

    Wykład prowadził dr inż. Jarosław Rzymkowski - emerytowany policjant (były Komendant Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Gdańsku). Jego szczególne zainteresowanie to zagadnienie bezpieczeństwa w sieci.

    Prelegent rozpoczął swój wykład od krótkiego rysu historycznego - omówił początki Internetu (były to lata czterdzieste ubiegłego wieku). Jako ciekawostkę podał fakt o znaczącym wkładzie naukowym Jana Czochralskiego nazwanego ,,ojcem światowej elektroniki’’ i osiągnięciach Paula Barana - informatyka amerykańskiego, który był twórcą idei kumulacji pakietów będącej podstawą działania Internetu (Paul Baran był pomysłodawcą bankomatów).

    Lata dziewięćdziesiąte to błyskawiczny rozwój przemysłu komputerowego – w roku 1991 początki Internetu w Polsce. Równocześnie jednak z rozwojem i doskonaleniem systemów komputerowych pojawiło się zagrożenie przestępczością w cyberprzestrzeni.

    Prelegent przedstawił różne rodzaje działalności szkodliwej, ale skupił się głównie na zagadnieniu zagrożeń dla seniorów korzystających coraz częściej z komputerów.

    Omówił formę zwaną phishingiem - jako spam dociera do niezliczonej rzeszy użytkowników. Jest to podszywanie się pod inne osoby lub instytucje, które zwykle cieszą się sporym zaufaniem społecznym (tym banki, ZUS, czy Urząd Skarbowy). Celem jest wyłudzenie poufnych danych: login, hasła, numery PESEL, PIN, data urodzenia, dane kart kredytowych).

Nasz gość przedstawił jeszcze tzw. ,,oszustwa nigeryjskie” m.in.:

  • dostajesz wysoki spadek po dalekim krewnym i musisz przesłać pewną kwotę na podane konto na dalsze etapy postępowania spadkowego,
  • konto w banku bez właściciela – mogą wpływać na twoje konto pieniądze, po wpłaceniu kosztów manipulacyjnych,
  • wiadomości o wygranej na loterii – trzeba podać swoje konto na które wpłacona zostanie nagroda,
  • oszustwa matrymonialne.

W końcowej części wykładu Prelegent zwrócił uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa użytkowników Internetu:

  • zwracać uwagę na litery,
  • nie otwierać żadnych wskazanych linków czy załączników (wiadomości komórkowych czy mailowych)
  • zwracać uwagę na ikonkę kłódki przed skrótem http
  • aktualizować programy antywirusowe.

Nade wszystko zawsze zachować spokój, nie kierować się emocjami a tzw. zdrowym rozsądkiem.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Społeczna odpowiedzialność nauki” przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie z Wyższą Szkołą Kadr Menadżerskich w Koninie.

Cyberbezpieczeństwo - logo 2

Galeria fotografii.