Logo Narodowe Czytanie 2020 r.

Za nami dziewiąta już edycja Narodowego Czytania pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku mogliśmy usłyszeć fragmenty lektury „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Balladyna – tytuł dramatu w pięciu aktach, napisanej przez Juliusza Słowackiego w Genewie w 1834 roku, a wydanej w Paryżu w roku 1839 (w epoce romantyzmu). Autor poświęcił swój utwór Zygmuntowi Krasińskiemu, „autorowi Irydiona”. Balladyna to również imię głównej bohaterki wspomnianego utworu. Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem też imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

Z uwagi na istniejącą sytuację epidemiologiczną tegoroczna akcja miała nietypowy charakter. Postanowiliśmy fragmenty dramatu czytane przez zaproszonych gości uwiecznić w formie krótkiego filmiku.

W role książkowych bohaterów wcielili się :

Balladyna- Monika Łukasiewicz Radna Gminy Rzgów ze Sławska

Alina-Agnieszka Duszyńska Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Osieczy

Skierka- Alicja Drop Kierownik Biblioteki Filii w Sławsku

Wdowa- Daniela Kucharczyk, Kirkor- Mirosław Rek Przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzgowie

Zapraszamy do oglądania nagrania z Narodowego Czytania
w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie oraz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego stworzenia.

Narodowe Czytanie 2020 - zdjęcie 1

Narodowe Czytanie 2020 - zdjęcie 2