„ W procesie starzenia się nie jest ważne
aby dodać lat życiu,
ale latom dodać życia…”

Nieuniknione związane z procesem starzenia się i starości problemy były tematem dwóch prelekcji jakie przeprowadziły w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku – p. Martyna Nowak- psycholog, terapeuta oraz p. Anna Taraszewska- również psycholog.

Pierwszym tematem , na którym skupiła się pani psycholog były : „Funkcje poznawcze a choroby otępienne. Czyli jak wydłużyć młodość naszego mózgu.”, podczas którego seniorzy dowiedzieli się czym są funkcje poznawcze, ich objawy, wpływ oraz sposoby radzenia sobie i opóźnienia procesu starzenia.

Podkreślała, że aktywność umysłowa i fizyczna, pobudzanie zainteresowań, hobby, rozwijanie i utrzymywanie dobrych relacji z ludźmi są najlepszym sposobem utrzymania dobrego stanu zdrowia.

„ W dzisiejszym cywilizowanym świecie coraz częściej zaczynamy mieć do czynienia z nową regułą przeżywania starości i wręcz nowym stylem życia na emeryturze. Ten styl to wyjazdy, rekreacja, sport, życie towarzyskie, życie kulturalne. To przede wszystkim poszerzanie zainteresowań oraz coraz większe zapotrzebowanie ludzi starszych na edukację, kształcenie oraz aktualizację wiedzy o otaczającej rzeczywistości.”

W dniu 25.02.2020 r. odbył się drugi wykład, którego tematem był stres związany z procesem starzenia się i starości.

Słuchacze UTW poznali rodzaje , funkcje stresu, który oprócz negatywnych skutków może mieć także motywujące, pozytywne oddziaływania na funkcjonowanie człowieka.

Prelegentka szeroko omówiła najczęstsze okresy, momenty, sytuacje w jakich stres dotyka człowieka i uczucia mu towarzyszące. Podała przykładowe przepisy radzenia sobie ze stresem.

„Rytm rozwoju, podobny do rytmu pór roku, jest koniecznością. Nie można starości i śmierci uniknąć. Podobnie jak jesień może być najpiękniejszą porą roku, tak i starość może być najlepszym okresem życia, w którym osiąga się życiową mądrość i czuje prawdziwy smak życia, a to, co się w ciągu życia przeżyło, daje poczucie rzetelnego dzieła.”

Wykłady oparte były na ćwiczeniach , testach, łamigłówkach, rebusach włączających słuchaczy do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu.

Galeria fotorgafii.