W ostatnim czasie na zaproszenie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie- Doroty Eltman odwiedzili nas aktorzy teatru „MASKA” z Krakowa, którzy zaprezentowali dzieciom dwa edukacyjno-profilaktyczne przedstawienia .

Pierwszy spektakl zorganizowany został z okazji Dnia Pluszowego Misia, na który przybyły dzieci ze Szkoły Podstawowej z Grabienic oraz przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie wraz z opiekunami. W oczekiwaniu na aktorów dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek oraz pracą w bibliotece, przeglądały książeczki w kąciku dziecięcym.

2MIŚ MARCEL I PRZYJACIELE KŁOPOTÓW MAJĄ WIELE (Bajka ukazująca wartość przyjaźni)

Przyjaźń to bardzo ważna więź. Zdarzają się przyjaźnie, które od najmłodszych lat są dla nas na pierwszym miejscu, a jeśli o nie dbamy mogą zostać z nami na zawsze. Czasem ktoś jedynie bierze, a nic nie daje od siebie i nie docenia starań drugiej osoby... Czy uda się jednak dostrzec to nim będzie za późno?

Urodziny Misia Marcela zbliżają się wielkimi krokami. Niemal wszystko przygotowane, zaproszenia rozdane, Marcel sporządził nawet listę prezentów jakie chciałby otrzymać. Nie wszyscy jednak są w stanie sprostać wygórowanym wymaganiom Misia. Króliczek, Kangur i Tygrys bardzo się obawiają... Co jeśli przyniosą coś innego? Zapewne ich przyjaciel się na nich obrazi i zrobi im na złość, jak zwykle. Dzień przed urodzinami Miś dowiaduje się, że nie otrzyma tego co sobie zażyczył. Postanawia odwołać urodziny. Na szczęście z wizytą u niego zjawia się pewna tajemnicza postać, dzięki której zrozumie co najlepszego zrobił i wspólnie z przyjaciółmi odda się beztroskiej zabawie. Będzie już wiedział, że nie rzeczy materialne a samo staranie się i gesty naszych przyjaciół - to najlepszy prezent.

Na drugie przedstawienie z okazji zbliżających się Świąt przybyły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Osieczy oraz maluchy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie wraz z opiekunami.

ŚWIĄTECZNY DAR - MAGIA I CZAR

Jest to pouczająca opowieść o marzeniach, odwadze i przyjaźni, osadzona w bajecznej, zimowej scenerii.

Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa wyglądania przez okno w oczekiwaniu na św. Mikołaja? Wtedy pojawia się uczucie niepewności, czy byliśmy wystarczająco grzeczni, żeby dostać prezenty. Ta mądra historia zmusi nawet najbardziej sceptycznego widza do refleksji nad sobą i swoim postępowaniem. Mały Tygrysek i jego przyjaciele zabiorą najmłodszych w wyprawę pełną przygód i odkryć. Ten spektakl porusza także bardzo istotny temat - radosnego oczekiwania. Ukazuje magię Świąt i ich wartość w życiu człowieka.

Fabuła przedstawienia odnosi się do trwałych wartości takich jak: dobro, przyjaźń, uczciwość, a zabawne perypetie Tygryska nie pozwolą się nudzić.

Nasi mali milusińscy nagrodzili aktorów gromkimi brawami a ich roześmiane buzie i żywe reakcje są dowodem, że spektakle bardzo im się podobały.