czytanie

W miniony piątek tj. 06.09.2019 r. spotkaliśmy się w Filii Biblioteki w Sławsku aby wspólnie uczestniczyć w akcji Narodowego Czytania, w którym udział wzięli Wójt Gminy Rzgów Pan Grzegorz Matuszak, Przewodniczący Rady Gminy Rzgów Pan Roman Jakubowicz wraz z radnymi, skarbnik Gminy Pani Barbara Fabiszak, dyrektorzy Szkół Podstawowych wraz z delegacjami, bibliotekarze oraz przybyli mieszkańcy Gminy Rzgów.

W tym roku z okazji ósmej już edycji czytane były fragmenty ośmiu nowel: Elizy Orzeszkowej „Dobra Pani”, Marii Konopnickiej „Dym”, Władysława Reymonta „Orka”, Stefana Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”, Henryka Sienkiewicza „Sachem”, Bruno Schulza „ Mój ojciec wstępuje do strażaków”, Bolesława Prusa „ Katarynka” i Henryka Rzewuskiego „Sawa”, które zaprezentowały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich ze Rzgowa oraz Sławska.

- Jest to wybór lektur, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia - napisał w specjalnym liście, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, który na wstępie spotkania odczytała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie Dorota Eltman.

Oprócz fragmentów nowel wysłuchaliśmy biogramów autorów dzieł oraz streszczenia samych utworów, które były wprowadzeniem do czytanych lektur.

Na pamiątkę spotkania każdy z uczestników otrzymał pamiątkową pieczęć, która może posłużyć jako zakładka do książki.

Bibliotekarz GBP w Rzgowie