Drukuj
Kategoria: Wydarzenia

 

1

 

    W ramach projektu „Wokół książki” spotkania młodych czytelników z pisarzami organizowanego we współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku oraz Wydawnictwa Literatura mieliśmy przyjemność gościć w rzgowskiej książnicy dwie znane i cenione autorki książek dla dzieci i młodzieży.

2Pierwszego dnia 10.04.2019 r. przyjechała do nas Pani Eliza Piotrowska- autorka i ilustratorka kilkudziesięciu książek dla dzieci, poetka, tłumaczka języka włoskiego, krytyk sztuki, absolwentka Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Pani Eliza od 2011 roku mieszka na stałe w Brazylii. Pisarka przywiozła stamtąd do naszej Biblioteki mnóstwo słońca, radości i miłości do książek. Swoim temperamentem, uśmiechem i aparycją oczarowała wszystkich a przede wszystkim - dzieci.

    Pisarka zaprezentowała maluchom stworzoną przez siebie, przepełnioną humorem, dowcipem i życiową prawdą - serię książek o zwariowanej cioci Jadzi i jej małej bratanicy, które przepadają za swoim towarzystwem. Opowiedziała także o początkach swojej przygody z pisarstwem. Autorka czytała również fragmenty  swoich książek, które dzieci słuchały z zafascynowaniem . Bohaterowie opowiadań Elizy Piotrowskiej natychmiast zdobyli sympatię przedszkolaków. Najbardziej polubili postać Cioci Jadzi- kolorowej lalki, która towarzyszyła autorce w podróży z odległego i gorącego kraju. Pisarka odpowiedziała chętnie na - niejednokrotnie trudne - pytania dzieci.

3Następny poranek 11.04.2019 r. spędziliśmy z Panią Renatą Piątkowską, której towarzyszyła lektorka- Malwina Kożurno. Pani Renata ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej książka „Wieloryb” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, „Na wszystko jest sposób” II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren, a „Wszystkie moje mamy” I nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka. Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno.

    Autorka opowiadała o książkach, które do tej pory napisała w barwny, ciekawy sposób z dużą dozą umiejętnie przemycanych treści edukacyjnych. Szczególną uwagę autorka poświęciła książkom, które pisze o dzieciach, ich radościach i smutkach, o codziennych wydarzeniach. Twórczość Renaty Piątkowskiej pomaga dzieciom zrozumieć świat. Jej książki uczą, bawią i wychowują. Pani Renata pisze o rzeczach i sprawach codziennych, z którymi każde dziecko może się zetknąć.

    Pani Renata będąc miłośniczką zwierząt, pisze także opowiadania o pieskach, kotkach, konikach. W książkach tych uwrażliwia dzieci na krzywdę bezdomnych, opuszczanych zwierząt, opowiada o tym, że chęć posiadania zwierzątek należy bardzo dokładnie przemyśleć. Po każdym wystąpieniu Renaty Piątkowskiej stosowny fragment książki czytała Malwina Kożurno. Interpretacja pani Malwiny wywoływała ogólną radość.

    Zarówno pierwsze jak i drugie spotkanie z autorkami przebiegało w niezwykle miłej i radosnej atmosferze. Dzieci opuściły bibliotekę zadowolone, z uśmiechem na twarzy i z książkami opatrzonymi autografami naszych gości.

    W spotkaniach uczestniczyły przedszkolaki z grupy „Żabki” oraz „Biedronki” ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Sławsku wraz z wychowawcami i opiekunami.

Daria Kałasa-Matuszak
GBP w Rzgowie

Galeria fotografii.