„Rozdroża codzienności”

 

    Rozdroża codzienności-Impresje i miniatury poetyckie- to tomik wierszy Pani Stanisławy Karmowskiej-Pinieckiej, która gościła niedawno w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie-Filii w Sławsku. Pani St.Karmowska jest rodowitą Sławszczanką , obecnie mieszka w Koninie. Ukończyła filologię  polską na UAM w Poznaniu. Humanistyczne zainteresowania poszerzyła studiami filozoficznymi  w Instytucie Wyższej Kultury przy KUL w Lublinie. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Wykładowca na Uniwersytecie Ludowym  im.ks.Blizińskiego w Koninie.

 

    Poetka, autorka wierszy, scenariuszy, widowisk szkolnych i miejskich oraz artykułów, które ukazywały się w „Przeglądzie Konińskim”. W wyborze wartości, niezależnie od trendów politycznych jej priorytetem była i jest troska, by nie zatarła się granica osobistej etyki z etyką dobra publicznego. Tomik poezji „Rozdroża codzienności” wydało wydawnictwo  Setidava- Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

    Na spotkanie autorskie z w/w gościem przybyli  m.in. Wójt gminy Rzgów –G.Matuszak, dyrektor MBP w Koninie-Henryk Janasek, dyrektor Zespołu Szkół w Sławsku- I.Maziarz, sołtys wsi Sławsk a zarazem radny gminy Rzgów –W.Czaja. Po krótkim powitaniu przez dyrektor Biblioteki Publicznej w Rzgowie –D.Eltman, głos przejęła główna bohaterka spotkania Pani Karmowska –Piniecka. Na wstępie przedstawiła krótko motywy pisania i okoliczności wydania książki. Wyraziła przekonanie, że książka zmienia świat, ludzkie serca, inspiruje , niesie nową jakość życia. Ujawniła, że do dziś napisała 175 utworów obejmujących: moralistykę z wątkami eschatologicznymi, miniatury poetyckie, lirykę refleksyjną i patriotyczną, fraszki. Inspirują ją trzy obszary życia człowiek,, kosmos (stwórca), Ziemia(planeta). W swej twórczości podejmuje tematy uniwersalne, ponadczasowe, dotyczące człowieka jego lęki niezgodę na rozpacz, przemoc, samotność, wojnę, ludzki ból. Jak twierdzi „moje wiersze to rodzaj kroniki. Jestem bardziej reporterem życia, niż poetą w tradycyjnym rozumieniu ,moje wiersze to także rodzaj krzyżówki do rozwiązania poruszające rozum nie tylko emocje”. Podczas całego spotkania panowała miła serdeczna, wyjątkowa atmosfera. Pani Stanisława czytała -prezentowała swoje wiersze omawiając kolejno ich tematykę .
    Hitem okazał się czytany już wielokrotnie wiersz „Za ścianą”. Na zakończenie spotkania wójt gminy Rzgów złożył naszemu gościowi serdeczne życzenia i podziękowania  za  wspaniałe wzruszające spotkanie. Można było także nabyć książkę z autografem autorki.

Serdecznie dziękuje Pani Teresie Ignaszczak , Jadwidze Hyży oraz Darii Kałasa za pomoc w organizacji spotkania . Wszystkich zainteresowanych twórczością poetycką  p.Stanisławy Karmowskiej-Pinieckiej zapraszam do biblioteki.

 

 Dorota Eltman

 

Wiersz 1

Wiersz 2

Galeria zdręć.