W krainie fantazji

   Dnia 30.09.2021 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie miała zaszczyt gościć Panią Ewę Chotomską ( córka Wandy Chotomskiej). Autorkę popularnych książek dla dzieci min. „Zasypiajki” (napisana wspólnie z mamą), „Hopsasa Felka Parerasa”, „Pamiętnik Felka Parerasa”, „Zając Poziomka”, „Kuchenny alfabet w zagadkach” i ostatnio powstałego „Czerwonego Wilczka”. Laureatka „Orderu Uśmiechu” odznaczona przez dzieci w 2019 roku. Autorka ponad 400 dziecięcych przebojów jak: „ Mydło lubi zabawę”, „Myj zęby”, „Moja fantazja”- ta ostatnia okazała się dziecięcą piosenką wszechczasów.

Przygoda z Prudencją, Pomponem i Miziołkami - zdjęcie 1

 

    Dnia 16.09.2021 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie gościła znaną, cenioną autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci - Panią Joannę Olech.
    Oprócz debiutanckiej „Dynastii Miziołków” spod Jej pióra wyszły jeszcze takie utwory, jak: „Czerwony Kapturek”, „Gdzie diabeł mówi: „Do usług”, Pompon w rodzinie Fisiów”, „ Pompon na wakacjach”, „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”, „Czytam sobie. Tadek i spółka”, „Pulpet i Prudencja. Smocze pogotowie przygodowe”, „Tytus – superpies”, „Tytus w cyrku”.
    Pani Joanna jest znakomitą przewodniczką po świecie dzieci i jak sama o sobie mówi: „infantylnych dorosłych”, czyli takich, którzy niemal wyłącznie czytają książki dla dzieci, jak ona sama. W Jej wypadku nie jest to kuracja odmładzająca, tylko ulubiony zawód, który poleca również dzieciom.

Wystawa Fotografii - zdjęcie 1

Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie zaprasza na wystawę amatorskich fotografii autorstwa Pani Marianny Matuszewskiej pt. „Niebo z moich stron”. Jej przedmiot stanowi seria 30 zdjęć uporządkowanych chronologicznie zgodnie z kolejnością ich powstania. Są to migawki (kadry, ujęcia) wykonane dla własnej przyjemności, czy też dla utrwalenia ulotnych obrazów w pamięci i jako takie stanowią istotny dla autorki ułamek rzeczywistości. Jak sama pisze w liście skierowanym do odbiorców wystawy: „pandemia koronawirusa, która ogarnęła cały świat i (…) skomplikowana sytuacja życiowa spowodowały, że nie mogła podziwiać pięknych krajobrazów z innego miejsca niż Rzgów. Polubiła więc zachody słońca oglądane z własnego podwórza.” Wydały się Jej na tyle piękne, że zaczęła je fotografować telefonem komórkowym. Autorka zdaje sobie sprawę z ich niedoskonałości. Są to jednak „wypatrzone” fragmenty większej całości i stanowią swobodny zapis ulotnych wrażeń widzianych Jej oczami, dlatego są dla Niej ważne.

NARODOWE CZYTANIE - W SALONIE U PAŃSTWA DULSKICH - zdjęcie 1

      Zgodnie z 10-letnią już tradycją w piątek 3-go września 2021 r. w Kinie za Rogiem w Rzgowie odbyło się jubileuszowe ogólnopolskie Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy tragifarsę „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
    Na spotkanie przybyli zaproszeni goście, seniorzy i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rzgowie.