1

„ W procesie starzenia się nie jest ważne
aby dodać lat życiu,
ale latom dodać życia…”

 

 

 

    Nieuniknione związane z procesem starzenia się i starości problemy były tematem dwóch prelekcji jakie przeprowadziły w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku – p. Martyna Nowak- psycholog, terapeuta oraz p. Anna Taraszewska- również psycholog.

    Pierwszym tematem , na którym skupiła się pani psycholog były : „Funkcje poznawcze a choroby otępienne. Czyli jak wydłużyć młodość naszego mózgu.”, podczas którego seniorzy dowiedzieli się czym są funkcje poznawcze, ich objawy, wpływ oraz sposoby radzenia sobie i opóźnienia procesu starzenia.

 

1

 

    Czym właściwie jest miłość? To pytanie stawiają sobie ludzie tak długo, jak długo istnieje świat. Miłość, radość, a także smutki jakie za sobą niesie, uniesienia i zachwyty, nieporozumienia, z których się składa stanowią wciąż niewyczerpane źródło tematów dla poetów, pisarzy , muzyków i malarzy. Jest ona siłą i energią, bez której ani człowiek, ani świat nie może się harmonijnie rozwijać, ani zaznać szczęścia.

Każdy ma prawo do miłości, niezależnie od wieku ....

 

    Dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie pod kierunkiem pani Jolanty Ptak w dniu 20 lutego br. zaprezentowali w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie przedstawienie z okazji walentynek. Uczestnicy kolejnego już wspólnego spotkania , które zawsze łączy pokolenia mogli obejrzeć scenki o miłości począwszy od prehistorii, poprzez starożytną Grecję, średniowiecze, aż do czasów współczesnych. Występy ubarwiły stare melodie o tematyce miłosnej jak również ciekawe, kolorowe stroje młodych aktorów. Atrakcją wieczorku był pokaz tańca w wykonaniu najmłodszej uczestniczki. Młodzi artyści zostali nagrodzeni słowami podziękowania i gromkimi brawami. Wieczorek walentynkowy zakończył się słodkim poczęstunkiem . Przecież był to ,,tłusty czwartek"...

Galeria fotografii.

 

1

Dnia 08.02.2020 r. odbył się kolejny „Bal Seniora”, zorganizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzgowie przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną. To już ósma taka biesiada, na której mogli bawić się seniorzy naszej gminy w tym słuchacze UTW.

Prezes UTW p. Anna Sadłowska oraz p. Henryk Pięciak-członek zarządu na wstępie zabawy powitali gości słowami:

    „W okresie karnawału seniorom też należy się odrobina szaleństwa. Przy muzyce prezentowanej prze kolegę Józefa Mateckiego przywołamy wspomnienia z lat młodości . Jesteśmy przekonani, że jak mówi młodzież damy czadu! Nasze motto od dzisiaj niech brzmi : „ Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”.

    Po smacznym obiedzie rozpoczęły się tańce. Nie zabrakło również konkursów oraz niespodzianek . Śmiechu i zabawy było co nie miara. Nasi seniorzy wykazali się pomysłowością, poczuciem humoru a także świetną kondycją fizyczną.

    Atrakcją jak zawsze był walczyk czekoladowy, który przypomniał naszym biesiadnikom tradycję zabawową młodzieńczych lat. Panowie rozpoczynając taniec kupowali dla swojej Pani pyszną czekoladkę a później……. a później prowadzili swoje partnerki w pięknym walcu.

    Przez całą zabawę towarzyszył nam dobry humor i wyśmienita atmosfera, którą zawdzięczamy wspaniale bawiącym się gościom- biesiadnikom oraz pięknej muzyce. Z niecierpliwością czekamy na kolejną biesiadę, a tymczasem pozostają nam miłe wspomnienia.

 

Dziękujemy wszystkim za przybycie i niezapomniane wrażenia.

Galeria fotografii.

 

1

   W ostatnim czasie na zaproszenie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie- Doroty Eltman odwiedzili nas aktorzy teatru „MASKA” z Krakowa, którzy zaprezentowali dzieciom dwa edukacyjno-profilaktyczne przedstawienia .

 

   Pierwszy spektakl zorganizowany został z okazji Dnia Pluszowego Misia, na który przybyły dzieci ze Szkoły Podstawowej z Grabienic oraz przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie wraz z opiekunami. W oczekiwaniu na aktorów dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek oraz pracą w bibliotece, przeglądały książeczki w kąciku dziecięcym.

2MIŚ MARCEL I PRZYJACIELE KŁOPOTÓW MAJĄ WIELE (Bajka ukazująca wartość przyjaźni)

Przyjaźń to bardzo ważna więź. Zdarzają się przyjaźnie, które od najmłodszych lat są dla nas na pierwszym miejscu, a jeśli o nie dbamy mogą zostać z nami na zawsze. Czasem ktoś jedynie bierze, a nic nie daje od siebie i nie docenia starań drugiej osoby... Czy uda się jednak dostrzec to nim będzie za późno?

Urodziny Misia Marcela zbliżają się wielkimi krokami. Niemal wszystko przygotowane, zaproszenia rozdane, Marcel sporządził nawet listę prezentów jakie chciałby otrzymać. Nie wszyscy jednak są w stanie sprostać wygórowanym wymaganiom Misia. Króliczek, Kangur i Tygrys bardzo się obawiają... Co jeśli przyniosą coś innego? Zapewne ich przyjaciel się na nich obrazi i zrobi im na złość, jak zwykle. Dzień przed urodzinami Miś dowiaduje się, że nie otrzyma tego co sobie zażyczył. Postanawia odwołać urodziny. Na szczęście z wizytą u niego zjawia się pewna tajemnicza postać, dzięki której zrozumie co najlepszego zrobił i wspólnie z przyjaciółmi odda się beztroskiej zabawie. Będzie już wiedział, że nie rzeczy materialne a samo staranie się i gesty naszych przyjaciół - to najlepszy prezent.

   Na drugie przedstawienie z okazji zbliżających się Świąt przybyły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Osieczy oraz maluchy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie wraz z opiekunami.