Narodowe Czytanie „Przedwiośnie”

Narodowe Czytanie „Przedwiośnie"

Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie już po raz siódmy uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.W tym roku było to spotkanie wyjątkowe ponieważ przypadające w roku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 15 gdzie przybyła grupa uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie czytała fragmenty powieści „Przedwiośnie" , które rozbrzmiewały z głośników dając przechodniom możliwość ich wysłuchania.

Następnie o godzinie 17 rozpoczęliśmy część oficjalną. Wszystkich przybyłych gości powitała Pani Dorota Eltman Dyrektor Biblioteki, która odczytała przysłany do naszej książnicy list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie przytoczyła życiorys pisarza Stefana Żeromskiego oraz genezę powstania powieści „Przedwiośnie". Po krótkim wstępie przeszliśmy do prezentacji wybranych fragmentów powieści, które usłyszeliśmy w wykonaniu młodzieży oraz zaproszonych gości tj. Pani Aleksandry Matuszak (żony Wójta Gminy Rzgów Pana Grzegorza Matuszaka),Pani Zofii Dopierały ( emerytowanego inspektora Urzędu Gminy w Rzgowie, członkini KGW w Rzgowie), Pani Marii Czai (emerytowanej dyrektor Banku Spółdzielczego w Rzgowie), Pana Wojciecha Koszala (kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Rzgowie), Pana Dawida Majdeckiego (dyrektora Banku Spółdzielczego w Rzgowie),Pana Jerzego Kacprowicza (inspektora Urzędu Gminy w Rzgowie), Pana Wiesława Czai (w-ce przewodniczącego Rady Gminy Rzgów i sołtysa Sławska), Pani Marii Dąbrowskiej i Pani Elżbiety Wośkowiak (emerytowanych nauczycielek Gminy Rzgów).

Fragmenty tekstu zostały wybrane i połączone w pewne grupy zagadnieniowe aby starszym przypomnieć treść utworu, młodych zaś zachęcić do przeczytania ostatniej powieści Stefana Żeromskiego.

Lektorzy zaprezentowali fragmenty ,,Przedwiośnia" mówiące o szczęśliwym dzieciństwie głównego bohatera Cezarego Baryki, jego pobycie w Nawłoci, a także chyba najbardziej znaną część mówiącą o przekroczeniu granicy z Polską i zawodzie, jaki spotkał Cezarego Barykę, gdy swoje wyobrażenia o kraju zderzył z rzeczywistością. Nie zabrakło także wątków miłosnych oraz fragmentów humorystycznych dotyczących przemarszu jeńców rosyjskich oraz przygody Wandy z perliczką.

Podczas Narodowego Czytania można było również wysłuchać Marszu Polonii w wykonaniu chóru Dominium ze Sławska oraz innych melodii w wykonaniu Pana Sławomira Kaliszewskiego. Podsumowaniem spotkania był wiersz Leopolda Staffa, zawierający piękną, poetycką sentencję twórczości Stefana Żeromskiego, który zarecytowała Pani Elżbieta Wośkowiak, która również dodała kilka słów od siebie odnośnie swoich refleksji wobec autora, który jak podkreśla jest jednym z jej ulubionych.

Każdy z uczestników akcji otrzymał na zakończenie pamiątkową pieczęć.

Bibliotekarz GBP w Rzgowie