Jak zachęcić szóstoklasistów do czytania książek?

Pod takim właśnie hasłem odbyło się pierwsze spotkanie z uczniami klasy VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie w nowo wyremontowanej bibliotece. Na początku szóstoklasiści, którzy przybyli wraz z wychowawczynią p. Olgą Banaszak zwiedzili bibliotekę. Dowiedzieli się na czym polega e-katalog i jak można w wygodny sposób sprawdzić dostępność wybranej książki a także ją zarezerwować, bez wychodzenia z domu. Następnie przeszli do nowej sali na której odbyła się część teoretyczna lekcji. Wymienione zostały zalety oraz wady czytania książek. W świecie nowoczesnej technologii gdzie dominują komputery, tablety itp. trudno jest zachęcić młodzież do czytania książki w formie tradycyjnej. Dzięki udogodnieniom związanym z posiadaniem nowej sali wyświetlona została również prezentacja multimedialna przedstawiająca mnóstwo zalet wynikających z czytania książek m.in. rozwijamy swoje słownictwo, ćwiczymy naszą pamięć , pobudzamy wyobraźnię itp. Mamy nadzieję, że ta lekcja zachęci naszych szóstoklasistów do częstszego sięgania po książki.

Smocze opowieści.

Kolejna grupa jaka odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Rzgowie to klasa „0"z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Rzgowie wraz z wychowawcą p. Dorotą Szumigalską oraz p. Kamilą Janicką- pomocą nauczyciela. Tematem przewodnim tego spotkania były smoki. Dzieci siedząc na kocykach w kąciku dziecięcym wysłuchały legendy „O smoku wawelskim". W zbiorze biblioteki znajdują się również inne książki zawierające historie o smokach, które będą czytane na kolejnym „Spotkaniu z baśnią i legendą". Nasi milusińscy z uwagą wysłuchały czytanek gdyż na zadawane pytania odpowiadały śpiewająco. Następnym punktem spotkania były zajęcia plastyczne.Maluchy wykonały piękne prace - ziejące ogniem smoki, które można obecnie podziwiać w bibliotece.

Psotne bliźniaki w bibliotece.

Tym razem spotkaliśmy się z klasą II z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Majewską. Bohaterami spotkania było rodzeństwo bliźniaków Kuba i Buba, czyli postacie z książki GrzegorzaKasdepke. Dyrektor biblioteki p. Dorota Eltman wraz z p. Majewską odczytały z podziałem na role opowiadania „Syn nima" oraz „Poranek". Dzieciom sprawiło to wielką radość. Momentami zabawne fragmenty powodowały wybuch śmiechu u naszych drugoklasistów. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się także co to są synonimy oraz wzięły udział w zabawie. Zadanie polegało na dopasowaniu synonimów do wybranych słów wypisanych na tablicy. Punktem kulminacyjnym lekcji było wykonanie portretów Kuby i Buby według wyobrażeń dzieci. Piękne i kolorowe prace zawisły w bibliotece.

Dziękujemy za zainteresowanie i liczne odwiedziny w naszej bibliotece.
Zapraszamy na kolejne spotkania.

Bibliotekarz GBP w Rzgowie