Baba Blaga w rzgowskiej bibliotece

 

 

    Dnia 28.04.2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie odbyło się spotkanie z Panią Joanną Wachowiak w ramach akcji „Z książką na walizkach". Pani Joanna to doktor nauk humanistycznych, wykładowczyni uniwersytecka. Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała w 2013 roku tytułem „Opowiastki dla małych uszu". Nominowana do literackiej nagrody Książka Roku 2014 Polskiej Sekcji IBBY za książkę „Kot kameleon". W 2016 roku zdobyła wyróżnienie w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Jest również autorką innych książek, między innymi „Bartek, Lenka i sny", „Ala Baba i dwóch rozbójników", „Baba Blaga".

    Rzgowska biblioteka współpracuje ze szkołami z całej gminy. Tym razem zaprosiła na spotkanie uczniów klas I-II wraz z wychowawcami ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Osieczy.
    Pani Joanna podczas spotkania przedstawiła losy bohaterów książki „Baba Blaga". Poznaliśmy babcię Żelkę, mieszkającą w pięknym tęczowym pokoju, okrąglutkiego kota domowego Czarka, który zbiera dowody, aby udowodnić, że Żelka to prawdziwa czarownica, poznajemy też papugę Szarlotę, która jest szara jak gołąb i w dodatku ma czerwony ogon. Książka ta niesie pozytywne przesłanie, jest napisana z poczuciem humoru zawierająca magiczne ilustracje przenoszące nas wprost do chaty „czarownicy" i świata magii. Podczas spotkania nie zabrakło również zabaw przygotowanych przez naszego gościa. Zabaw, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię, ćwiczą spostrzegawczość i pamięć.
Na spotkanie uczniowie przywieźli ze sobą piękne kolorowe ilustracje, wykonane do omawianej „Babi Blagi", które następnie autorka opatrzyła swoim autografem i wpisem. Będzie to dla dzieciaków miła pamiątka.
Mamy nadzieję, że to spotkanie i pomysły „rzucane" przez uczniów staną się inspiracją do napisania kolejnej książki przez Panią Wachowiak.

Daria Kałasa
GBP w Rzgowie

Galeria fotografii.