Wielkanocne opowiastki

 

Dlaczego malujemy pisanki?
   Skąd się wziął prima aprilis?
      Z jakiego powodu topimy w rzece Marzannę
         i jak dawniej wyglądało polewanie wodą w śmingus-dyngus?

    Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie zorganizowała dla pierwszaków ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza spotkanie o tematyce świątecznej. Gościem spotkania była p. Jolanta Szaraszek - Kierownik Referatu Promocji i Rozwoju Gminy w Rzgowie. Pani Jolanta czytała dzieciom fragmenty książki Renaty Piątkowskiej „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowiadania". Pierwszaki z zaciekawieniem wysłuchały tekstów o pisankach i śmigusie-dyngusie. Po każdym przedstawionym opowiadaniu dyrektor biblioteki p. Dorota Eltman zadawała małym słuchaczom pytania. Dzieci podzieliły się również informacjami o tradycjach panujących w ich domach, o tym jak obchodzą Lany Poniedziałek oraz jakimi metodami zdobią pisanki.


    Po czytaniu nadeszła pora na rozrywkę . Nasi pierwszoklasiści uwielbiają tuby. W tej zabawie trzeba wykazać się sprytem i z uwagą śledzić wędrujący w tubach przedmiot bądź przedmioty. Do zabawy przyłączyła się również p. Jolanta. Było dużo śmiechu.
    Następnie dzieci namalowały piękne, kolorowe pisanki, które ozdobiły naszą bibliotekę. W nagrodę otrzymały od naszego Gościa czekoladowe jajeczka.
    Dziękujemy Pani kierownik Jolancie Szaraszek za poświęcony czas mimo licznych obowiązków związanych z pełnioną funkcją.

 

Daria Kałasa
GBP w Rzgowie

Galeria fotografii.