„Dzisiaj wielka jest rocznica- 11 listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę Hołd wdzięczności, Polska składa.”Po mszy św. w intencji Ojczyzny i krótkiej części artystycznej przygotowanej przez młodzież miejscowego gimnazjum a przedstawionej przy Pomniku Pamięci, spotkaliśmy się w sali remizy OSP  w Rzgowie aby wspólnie świętować Dzień Niepodległości. Krótkiego wprowadzenia dokonała p. Anna Sadłowska-prezes UTW. Następnie wspólnie odśpiewaliśmy Hymn państwowy, po nim zabrzmiała Rota- w sali zrobiło się patriotycznie i wzniośle.

    Chwilę później zrobiło się sentymentalnie- „Rozkwitały pąki białych róż…..” czyli wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych z okresu dwudziestolecia międzywojennego.  Dyrektor Biblioteki Publicznej w Rzgowie podawała wiadomości o czasie   i okolicznościach powstawania kolejnych piosenek.  Teksty wyświetlane były na dużym ekranie. Jako, że „…. śpiewać każdy może- trochę lepiej lub gorzej……” to nad poprawnością melodyczną czuwał „zespół wokalny” w składzie: B. Matecka,D. Kałasa, D. Eltman,A. Sadłowska, oraz panowie J. i I. Mateccy. Ten śpiewny repertuar był przeplatany poezją, powstałą w  tym okresie.


    Śpiewali wszyscy: starsi – wzruszeni zapomnianymi strofami a młodzież zaciekawiona (bo przecież taki repertuar jest tylko w listopadową Rocznicę).

    Po wspólnym śpiewaniu była kawa oraz wspaniałe rogale( Marcińskie) przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rzgowie.

    Takie spotkania patriotyczno- rocznicowe warto kontynuować bo przecież „….. naród tracący pamięć- traci życie….”

 

Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym
w przygotowanie uroczystości
Maria Dąbrowska - UTW

Galeria fotografii.