W Roku H.Sienkiewicza czytano „Quo Vadis”

 

    Tegoroczna V już edycja Narodowego Czytania, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie odbyła się 2 września br. na tarasie przy bibliotece.

    Celem spotkania była popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano poprzez głosowanie. Zwyciężyła powieść „Quo Vadis”-piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości, historii wiary, triumfie odwagi i konsekwencji w działaniu.

    Piękna słoneczna pogoda sprzyjała czytającym ale także licznie zgromadzonym słuchaczom. Wśród zaproszonych gości przybyli: Przew. Rady Gminy Rzgów-R.Jakubowicz, W-ce Przew. Rady Gminy-W.Czaja, skarbnik gminy Rzgów-B.Fabiszak, członek Komisji Oświaty Kultury i Sportu-Z.Kruszyńska, dyrektor Banku Spółdzielczego w Rzgowie-M.Czaja, dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych gminy, nauczyciele, bibliotekarze, członkowie UTW w Rzgowie, uczniowie, mieszkańcy gminy.

    Lektorami tegorocznego Narodowego Czytania byli: dyr.Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Rzgowie –P.Kupski, w-ce dyr.A.Jakubowicz, którzy jako przedstawiciele placówki noszącej imię znakomitego pisarza noblisty  pierwsi przypomnieli zgromadzonej publiczności fragmenty utworów „Krzyżacy” i „W pustyni i w puszczy” dzielnie wspierani przez uczniów swojej szkoły-M. Cybulskiegoz kl.II i K.Matuszaka z kl.VI.  

Narodowe czytanie „Quo Vadis” rozpoczęto fragmentem opisu Forum Romanum oraz wyjaśnieniem znaku ryby  zaprezentowanym przez p.W.Czaję oraz p.B.Fabiszak. Fragmenty powieści dotyczące miłości Winicjusza i Ligii wysłuchaliśmy w interpretacji rzgowskich gimnazjalistów-M.Czajki, W.Kieliszak, M.Jakubowicz, I.Lebiody, L.Antczak, A.Siepki, P.Patrzykat i A.Woźniaka. Pani K.Szmagaj natomiast przybliżyła słuchaczom szczegóły walki Liga z bykiem. Zwieńczeniem całości spotkania, któremu cały czas towarzyszyła muzyka J.Kaczmarka z filmu J.Kawalerowicza Quo Vadis było przepiękne odtworzenie fragmentów spotkania Piotra z Chrystusem w wykonaniu pań z Uniwersytetu Trzeciego Wieku – p.M.Dąbrowskiej i p.A.Sadłowskiej. Miłym akcentem na zakończenie spotkania były wspomnienia i przeżycia z podróży do Ziemi Świętej, którymi podzieliła się z widownią p.E.Wośkowiak.

    Po tak bogatym w wrażenia spotkaniu  przyszedł czas na sygnowanie książek Quo Vadis przyniesionych przez publiczność specjalną pieczęcią z logo akcji Narodowego Czytania podarowaną przez kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy.

    Akcję zakończono słodkim poczęstunkiem w murach Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim lektorom i uczestnikom akcji Narodowego Czytania 2016i zapraszam już dziś do lektury w przyszłym roku.


Dorota Eltman

Galeria fotografii.