Ciocia Jadzia z Brazylii

"Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie… nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka."

Maksym Gorki

Ciocia Jadzia z Brazylii w Bibliotece Publicznej

Jedną z ciekawszych form popularyzacji książki i czytelnictwa wśród dzieci są spotkania autorskie,a pierwszy, bezpośredni kontakt z pisarzem dla młodego czytelnika staje się często zalążkiem do poszerzenia i rozwijania  zainteresowań literaturą. Dlatego teżw dniu 13.06.2016 r. na zaproszenie dyr.Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie D.Eltman gościliśmy w rzgowskiej książnicy p.Elizę Piotrowską- autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci.

Pisarka ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Poznańskim,pracowała w Muzeum Narodowym w Poznaniu .Mieszkała przez wiele lat w Rzymie, gdzie ukończyła studia specjalizacyjne na Uniwersytecie La Sapienza obecnie mieszka w Brazylii. Napisała ponad 40 utworów min. „Alfabecik dla dzieci”, „Ortografia czyli heca, którą wszystkim się zaleca”, „Książeczka wycieczka po miastach i miasteczkach”, „Bajka o czasie”, seria książek o Cioci Jadzi i wiele innych. Pani Eliza jest również krytykiem sztuki i tłumaczem języka włoskiego. Za swoje osiągnięcia literackie zdobyła szereg nagród, wyróżnień i nominacji.

Na wstępie spotkania autorskiego niezwykle otwarta i miła p.Eliza serdecznie przywitała wszystkich uczniów , następnie przedstawiła stworzoną przez siebie kukiełkę-bohaterkę książkowych opowiadań Ciocię Jadzię. Barwnie i w ciekawy sposób opowiadała o swojej twórczości, pracy, podróżach, książkach, skąd bierze pomysły do pisania kolejnych książek. Autorka podkreślała,że bardzo ważny w jej życiu jest szacunek do drugiego człowieka, patriotyzm i tolerancja. Podczas spotkania p. Eliza czytała dzieciom fragmenty swoich książek, zadawała pytania ale równie chętnie i wyczerpująco odpowiadała na pytania dzieci. Nie było czasu na nudę a ciekawe spotkanie z naszym gościem drugoklasiści nagrodzili gromkimi brawami oraz bukietem kolorowych kwiatów z domowego ogródka.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Czytasz…wiesz” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Serdecznie dziękuje p. I.Maciejewskiej –sołtys Rzgowa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzgowie za gościnność i nieodpłatne udostępnianie sali na wszystkie imprezy kulturalne organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Rzgowie.

Dorota Eltman
Dyr.GBP w Rzgowie