Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom


 

„Wciąż mądrość nową wita, kto czyta i …. pyta”    W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom przypadającego w dniach 30 maja do 6 czerwca, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie odbyło się już po raz kolejny Głośne Czytanie. Celem spotkania była popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych oraz integracja międzypokoleniowa. Tym razem na spotkanie przybyli uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej w Rzgowie wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Majewską.

    Zaproszenie Biblioteki przyjęły także dwie Panie- nasi goście specjalni. Pierwsza z nich to
p. Stanisława Karmowska-Piniecka. Pisze wiersze i wydaje tomiki. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w konkursach literackich. Zaproszenie do rzgowskiej biblioteki sprawiło, że w sercu naszego gościa powróciło wiele miłych wspomnień.Jak się dowiedzieliśmy  czterdzieści lat temu
p. Stanisława przez ponad rok nauczała w Szkole Podstawowej w Rzgowie. Druga z zaproszonych gości to p. Teresa Ignaszczak, przedstawicielka Gminy Rzgów w Radzie Seniorów powiatu konińskiego, członkini koła Gospodyń Wiejskich w Sławsku.


    Pani Stanisława z  zaangażowaniem wynikającym z doświadczenia pedagogicznego przeprowadziła lekcję biblioteczną wzbudzając uwagę i zainteresowanie swoich słuchaczy. Opowiedziała dzieciom o początkach Państwa Polskiego  czytając fragmenty popularnych legend wielkopolskich m.in. o „Lechu, Czechu i Rusie”, o „Poznańskich Koziołkach”  i innych wydarzeniach historycznych. Dzięki niej trzecioklasiści dowiedzieli się więcej o mieście Koninie, mającym równie ciekawą historię. Mieli możliwość dotknąć i obejrzeć kilka rekwizytów prawdziwą sztabkę aluminium tzw. gąskę, poznać różnicę między oświeceniem a oświetleniem, co prowadząca wyjaśniła w bardzo interesujący sposób za pomocą lampy. Duże zainteresowanie wzbudził metronom, czyli przyrząd do podawania tempa utworu muzycznego. Pani Stanisława przygotowała również niespodzianki, każdemu z uczestników wręczyła piękną kartkę , bibliotece podarowała kilka cennych pamiątek książkowych, natomiast p. Teresa Ignaszczak poczęstowała dzieci słodyczami. Zakończeniem spotkania były kalambury przygotowane przez Panie bibliotekarki. Zabawa choć nie była łatwa to okazała się doskonałym sprawdzianem ze znajomości popularnych, polskich przysłów .


Spotkanie było bardzo pouczające i przebiegło w niezwykle miłej oraz ciepłej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy p. Stanisławie Karmowskiej- Pinieckiej oraz p. Teresie Ignaszczak za przyjęcie zaproszenia i poświęcony czas.


Daria Kałasa
GBP w Rzgowie


Galeria zdjęć.

076880