Spotkanie z Joanną Olech - 2016.05.18


 

   Jedną z ciekawszych form popularyzacji książki i czytelnictwa wśród młodych czytelników są spotkania autorskie, dlatego też na zaproszenie dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie Doroty Eltman mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć p. Joannę Olech - znaną i lubianą autorkę książek dla dzieci.
Pisarka urodziła się w Warszawie jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. rewelacyjnej „Dynastii Miziołków”, książki która jest znana dzieciom, gdyż wpisuje się w kanon lektur szkolnych. Za teksty do książek i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę Naszej Księgarni, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę specjalną Polskiej Sekcji IBBY.

Na spotkanie z twórczością Miziołków zaproszeni zostali uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej w Rzgowie i Grabienicach wraz z opiekunami. Pani Joanna Olech opowiadała dzieciom jak została pisarką, prezentowała napisane i zilustrowane prze siebie książki,  czytała fragmenty Dynastii Miziołków, zadawała pytania oraz w bardzo ciekawy sposób opowiadała o ich bohaterach.
Atrakcją spotkania były konkursy, zagadki i quizy rysunkowe w których nagrodami były słodkości. Czwartoklasiści bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Mieli okazję popisać się swoją kreatywnością wymyślając historie o smokach w różnych nastrojach. Wybrani uczniowie wcielili się w postać smoka wesołego, zdziwionego i w ściekłego dając upust swoim aktorskim umiejętnościom. Pani Joanna oczarowała młodą publiczność  swoją osobowością i poczuciem humoru ale również talentem plastycznym. Mogliśmy także poznać i zobaczyć zaprezentowane przez naszego gościa „książki obrazkowe” np. „ Kto Ty jesteś” , „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”, poruszające w interesujący sposób kwestie praw człowieka oraz patriotyzm.


Jak zawsze na zakończenie spotkania dzieci zasypały autorkę gradem przeróżnych pytań, na które p. Joanna dzielnie odpowiadała.
Miłą pamiątką dla uczestników spotkania były dedykacje i autografy w książkach, pamiętnikach oraz na specjalnie przygotowanych karteczkach Miziołkową i smoczą pieczęcią.
Autorka natomiast otrzymała od dzieci za niezwykle ciekawe, wesołe i udane spotkanie autorskie bukiet białych konwalii. Była to dla p. Joanny przemiła niespodzianka.
Spotkanie autorskie zorganizowano w ramach projektu „Czytasz…wiesz” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Starym Mieście.

Dorota Eltman
Dyr. GBP w Rzgowie

Galeria zdjęć.

076880