Chrzest Polski


 

Narodziny Polski

 

    Chrzest Polski to jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w historii Narodu Polskiego. Tegoroczna, historyczna rocznica 1050-lecia obchodzona w całym kraju, stała się także okazją do spotkania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie.

     Wykład- prelekcję dla słuchaczy UTW  na temat Chrystianizacji i początków Państwa Polskiego oraz znaczenia tych wydarzeń dla Narodu Polskiego przeprowadził dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, z wykształcenia historyk p. Henryk Janasek.

    Nasz gość w bardzo przystępny, ciekawy a zarazem interesujący sposób omówił i przypomniał historię Państwa Polskiego, poczynając od wędrówek ludów, poprzez plemiona słowiańskie dalej do Mieszka I-  jego małżeństwa z Dobrawą, księżniczką czeską a zakończywszy na Chrzcie Polski w 966 r. 

    Wykład okraszony wieloma historycznymi ciekawostkami niewątpliwie był dla słuchaczy UTW miłym wspomnieniem lekcji historii.

    W drugiej części wykładu mogliśmy obejrzeć krótki film edukacyjny „Historia na szybko” oraz „Tajemnice początków Polski”- w którym szeroko przedstawiono i omówiono miejsce niezwykłe kryjące wiele tajemnic  początków Państwa Polskiego- gród na  wyspie władców polskich w Ostrowie Lednickim. Mieliśmy okazję zobaczyć zbrojny arsenał wydobyty z głębin Jeziora Lednickiego a także dowiedzieliśmy się  kim byli i jak żyli mieszkańcy tego sławnego grodu.

Na zakończenie spotkania seniorzy przy kawie, herbacie i ciastku wspominali swoje czasy szkolne.

 

Dorota Eltman

Dyrektor GBP w Rzgowie

Galeria zdjęć.

076880