Ewa Chotomska

w Bibliotece Publicznej w Rzgowie

Jedną z form popularyzacji czytelnictwa i rozbudzania zainteresowań książką wśród najmłodszych czytelników są spotkania autorskie z pisarzami literatury dziecięcej. Mogliśmy się o tym przekonać 15 grudnia br.

Na zaproszenie dyr. Biblioteki Publicznej –Doroty Eltman gościliśmy w skromnych progach naszej książnicy Panią Ewę Chotomską- aktorkę, pisarkę, reżyserkę, scenarzystkę oraz autorkę licznych tekstów piosenek dla dzieci chociażby „Mydło lubi zabawę”, „Fantazja”, „Szczotka pasta”. Córka znanej poetki Wandy Chotomskiej jest również autorką wielu programów telewizyjnych dla dzieci takich jak: „Jedyneczka”, „Budzik”, czy legendarny już dzisiaj „Tik-Tak”, w którym wcielała się w postać Ciotki Klotki.Występowała również w programach „Ciuchcia”, „Fasola” oraz „Domowe Przedszkole”. Z wyjątkowym gościem spotkali się pierwszoklasiści ze szkół podstawowych gminy Rzgów.

Pani Ewa rozpoczęła spotkanie jako Ciotka Klotka.W rytm muzyki o Tik-Taku w kolorowym przebraniu wyłoniła się z za kotary, witając dzieci pięknym uśmiechem na twarzy. Opowiadała o sobie , o swojej rodzinie, ulubionych zwierzakach. Wspólnie z dziećmi śpiewała piosenki, układała rymowanki i zadawała literackie zagadki a za każdą poprawną odpowiedź nagradzała kolorową karteczką. Dzieci bawiły się doskonale, podziwiały jej orginalny ubiór w kolorach tęczy i buty nie do pary. Uczestniczyły aktywnie w zabawach ruchowych słuchając znanych wszystkim piosenek Ciotki Klotki. Pani Ewa pytała również dzieci jak należy obchodzić się z książkami. Rozmawiała z nimi o potrzebie czytania i korzyściach z niego płynących. Na zakończenie uczniowie kl. Ib ze Szkoły Podstawowej w Rzgowie- przygotowali   dla         p. Ewy miłą niespodziankę. Marta Kacprowicz i Oliwia Kurek recytowały wiersze a Marcel Cybulski  czytał fragmenty opowiadań autorstwa jej mamy Wandy Chotomskiej.

Po pełnym wrażeń spotkaniu dzieci mogły zakupić książeczki i dostać upragniony autograf. Spotkanie autorskie zorganizowano w ramach projektu „Czytaj nie pytaj” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dorota Eltman

Galeria zdjęć.