Wychowanie przez czytanie

Wszyscy doskonale wiemy, że głośne czytanie dzieciom zapewnia emocjonalny rozwój, rozwija język, pamięć i wyobraźnię , uczy myślenia i poprawia koncentrację, uczy wartości moralnych oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie .

Dlatego też 5.03.2015 r. w ramach prowadzonej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rzgowie akcji „Cała Gmina Czyta Dzieciom” odbyło się kolejne głośne czytanie z udziałem dzieci kl.III Szkoły Podstawowej w Rzgowie wraz z wychowawcą p.Urszulą Błaszczyk.

Gościem specjalnym spotkania był włodarz gminy Rzgów –Grzegorz Matuszak.

Na początku Pan Wójt opowiedział dzieciom jaką pełni funkcję w gminie, na czym polega jego praca, jakie ma do wypełnienia obowiązki i zadania . Następnie dzieci wysłuchały czytanych przez wójta zabawnych historyjek, przygód Kuby i Buby zawartych w książce G.Kasdepke-„Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci”. Poznały kilka zasad dobrego wychowania. Dowiedziały się jak należy zachować się przy stole, pisać meile, rozmawiać przez telefon.

Klasa, w której przeważającą część stanowią chłopcy była zadowolona i zachwycona spotkaniem z naszym gościem. Dzieci miały okazję porozmawiać i poznać  wójta gminy Rzgów. Po czytaniu dyr.biblioteki  Dorota Eltman zaprosiła wszystkich do udziału w zabawie. Największą frajdę sprawiła dzieciom zabawa w kontrolera biletów pociągu. Zadowolone, szczęśliwe i rozbawione zapewniały, że niebawem do biblioteki wrócą.

Akcje głośnego czytania w bibliotece mają na celu propagowanie idei czytania, zainteresowania książką, zapoznanie z literaturą dziecięcą oraz korzyści płynące z twórczego kontaktu z dziełem literackim.  Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w w/w akcji zapraszam do Biblioteki Publicznej.

Serdecznie dziękuję Panu Wójtowi Grzegorzowi Matuszakowi , że w natłoku obowiązków znalazł czas na odwiedzenie biblioteki i spotkanie z dziećmi.

Dorota Eltman

Galeria zdjęć.